Bilgi Bankası

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Yenilenmiş telefon nedir?

Yenilenmiş telefon birçok nedenden ötürü ambalajından çıkarılmış ya da kullanılmış telefonların yetkili merkezler tarafından yenilenmesi işlemidir. Satış işleminden önce uzman kişiler tarafından donanım, yazılım ve fiziki yapısı kontrol edilen telefonlar, sıfır modellerine göre büyük fiyat avantajı sunar. Bakım, onarım ve test işlemleri yapılan cihazlar, herhangi bir deformasyon olmadan, tüm fonksiyonları çalışacak şekilde yenilenir. Peki, yenilenmiş telefon neden tercih edilir, nelere dikkat edilmelidir?

Neden Bir Yenilenmiş Telefon Almalıyım?

Teknoloji devrinde rekabet koşulları, yenilenen teknolojiler, yeni ürün ve markalar ile çevresel etkiler sürdürülebilir ekosisteme zarar verebilir. Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonlara ihtiyacın artması ile paralel olarak, artan nüfus artışı, hızlı eklenen teknolojiler ile telefonlar hızlı tüketilir hale geldi. Bu durum, kolay tüketilebilir telefonların doğaya zarar vermesine de sebep olur. Plastik ve pillerin doğaya verdiği zararın, yeniden kullanılabilmesi sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir.

Yenilenerek sıfırlanmış telefon, 12 aylık bir garanti süresine tabidir. Yenileme işlemi, Türk Standartları Enstitüsü tarafınca verilen TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi sahibi olan ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen ve Yenileme Yetki Belgesi verilen yenileme merkezleri tarafınca yapılır. Bu sebeple yenilenmiş telefonlar, ikinci el telefonlarda bulunmayan garanti süresine, yasal zorunluluklara ve yetkili onarımlara sahiptir. Yenilenmiş Ürün Sertifikası ile sertifikalandırılan yenilenmiş telefonlar, uygun fiyat avantajı yanında sürdürülebilirliğe de destek olur.

Yenilenmiş Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sertifikalı yenileme merkezleri tarafından yenilenmiş olsa da, yenilenmiş etiketli ürün alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu sayede sorunsuz ve keyifli bir deneyim yaşanabilir. Bu hususlar şu şekilde özetlenebilir:

Garanti ve Kullanım Şartları

Yenilenmiş telefonların, ikinci el telefonlara göre en büyük farkı ve avantajı garantili olmasıdır. Yenileme merkezleri, birçok kontrolden geçirip sertifikalandırılan telefonlar için garanti, iade imkânı ve müşteri iletişim avantajı sunar. Bu nedenle 12 ay garanti sunan yenileme merkezleri tercih edilmelidir.

Fiyat Avantajının Olması

Her ne kadar onarım ve testler sonrası sıfırlanmış olsa da, yenilenmiş telefonların sıfır modellerine göre daha uygun fiyat politikasına sahip olması gerekir. Ayrıca yenilenmiş telefonlar aynı model olsa dahi hizmet kalitesi de göz önünde bulundurularak fiyat/performans dengesi gözetilmelidir.

Güvenilir Yerden Alınması

Güvenilir kurumlar tarafından yenilenmiş telefonlar, satış sonrası hizmetler açısından da müşteri memnuniyeti amaçlar. Ayrıca Yenileme Merkezleri tarafından sıfırlanan ürünlerde, daha uzun süre ve sorunsuz çalışacak orijinal lisanslı parçalar kullanılır. Sertifikalı Yenileme Merkezleri tarafından sıfırlanan telefonlar, aynı zamanda kayıt altına alınmış ve faturalı ürünler olma özelliğini de taşır.

Sınıflandırmanın Bilinmesi

Yenilenmiş telefonlar, genel olarak A, B ve C gibi farklı sınıflandırmalara sahip olur. Üst sınıf telefonlar genellikle kozmetik olarak hatasız ya da gözle direkt gözükmeyecek kılcal çizikleri olan ürünleri tanımlar. Orta sınıf (B sınıfı) telefonlar kozmetik olarak ufak çiziklere sahip olan ancak kullanım açısından sorun teşkil etmeyen ürünleri tanımlar. Alt sınıf (C sınıfı) ürünlerde ise çizikler bulunabilir ancak telefonun aksamında işleyişi engelleyecek herhangi bir problem bulunmaz.. Bu kategori ayrımı temel olarak cihazın dış yapısı ile alakalı olup, tüm telefonlar aynı derecede donanımsal kontrol süreçlerinden geçer.

Yenileme işlemi geçirecek telefon; işlemci, kasa, batarya gibi yazılım ve donanımla ilgili testlerden geçirilip yenilenir. Kamera, kulaklık girişi gibi dış ekipmanlar da kontrol edildikten sonra, varsa kozmetik deformasyonlar da giderilir. Kayıt işlemleri ve güvenlik sorguları ardından temizlik sonrası telefon, fabrika ayarlarına döner.

GoPlus; telefon, akıllı saat, bilgisayar gibi birçok elektronik ürünü en doğru fiyat ile satın alır. Yenileme Merkezi Sertifikasına sahip GoPlus; profesyonel yenileme işlemleri ve 1 yıl garantili yenilenmiş telefon imkânı ile sürdürülebilir ekonomiyi destekler. Siz de hızlı ve güvenli bir teknolojik alım – satım işlemi için GoPlus’ı tercih edebilir kolay ve keyifli bir satış deneyimi yaşayabilirsiniz.

Telefonun alıp satmanızı kolaylaştırmak istiyoruz. Bu yüzden çeşitli ödeme seçenekleri, hızlı ödeme ve ücretsiz kargo sunuyoruz. Ve en önemlisi Arena güvencesiyle telefonunuzu yeniliyoruz.

Bir yanıt yazın