Bilgi Bankası

Yeni Telefona Geçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyaca ünlü teknoloji markalarının en yeni akıllı telefon modellerinin ardı ardına piyasaya sürüldüğü şu günlerde siz de telefonunuzu yenilemek veya ikinci el telefon alarak bütçe dostu bir alışveriş gerçekleştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Yeni telefonunuza geçiş yapmadan önce aşağıdaki noktalara dikkat ederek telefon yenileme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Peki, cihaz yenileme işleminde hangi noktalar göz önünde bulundurulmalı? Gelin yeni telefonunuza geçiş aşamasında yapmanız gerekenleri yakından inceleyin.

Rehber ve Fotoğraflar için Özel Uygulamalara Başvurun

Eski telefonunuzu değiştirip yeni bir cihaza geçmeyi düşünüyorsanız rehber, uygulama ve fotoğraflarınızı saklamak isteyebilirsiniz. Hatta telefonunuzun ayarlarını dahi aktarmak isteyebilirsiniz. Bu durumda telefon markalarının kendi sunduğu yedekleme uygulamaları (örneğin Apple iCloud gibi) işinizi görecektir. Bu tip uygulamaları her iki cihazınıza da yükleyerek ve adımları takip ederek veri yedekleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Google Drive gibi bazı cloud uygulamaları hem Android hem de iOS cihazlarında sorunsuz bir şekilde çalışır. Markaların uygulamaları dışında da birçok uygulamaya ulaşılabilir ancak güvenilir olanı bulmak ve seçmek için araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

İki Adımlı Doğrulama Kodları Kullanın

Mevcut internet hesaplarını güvenli bir şekilde korumak için iki adımlı oturum açma yönteminden faydalanılır. Bunun için bazen SMS’ler bazen ise authenticator uygulamaları tercih edilebilir.

Telefonunuzu yenilerken bu doğrulama kodlarını kenara not etmeyi ya da devreden çıkarmayı unutmayın. Örneğin sıkı bir oyuncuysanız ve Steam platformunu kullanıyorsanız, cihaz değiştirmeden önce Steam Guard’ın kapatılması ve yeni cihaza kurulumun yapılmasının ardından yeni cihaz üzerinde etkinleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Sohbet Geçmişini Yedekleyin

Yeni telefona geçiş aşaması da sohbet geçmişinizi yedeklemek de önemli noktalardan biri. Twitter, Instagram, Skype veya WhatsApp gibi uygulamaların mesajları sistemde kaydedildiği için yeni cihazınızda oturum açtığınızda otomatik olarak karşınıza çıkar. Ancak WhatsApp gibi uygulamalarda yedekleme işlevini etkin hale getirmelisiniz. WhatsApp mesajlarınız iOS’ta iCloud veya iTunes hesabınıza yedeklenir, Android cihazlarda ise Google Drive yedeklemesinden yararlanabilirsiniz. WhatsApp sohbet yedeği için artık iPhone’dan Android’e ve Android’den iPhone’a transfere de izin vermekte.

Tarayıcı Verilerini Yedekleyin

Eski cihazınızda kullanmakta olduğunuz web tarayıcınızı da yedekleyebilirsiniz. Geçiş aşamasında web tarayıcınızın gezinti geçmişi ve parola gibi verileri yedeklediğinden emin olun. Aksi halde pek çok internet sitesindeki hesabınıza giriş yapmak uğraştırıcı bir hale gelebilir.

Dosyalarınızın Yedeklerini Alın

Cihaz yenileme işlemi sırasında özen göstermeniz gereken konulardan biri de dosya yedeklemeleri. Son zamanlarda pek çok kullanıcı dosyalarını çevrim içi hizmetlerde saklasa da önceden alınan ekran görüntüleri, çeşitli uygulama verileri ve podcastler sizin için önemli bilgiler içeriyor olabilir. Telefon değişim sürecinde mutlaka bir dosya yöneticisi aracılığı ile mevcut dosyalarınızı gözden geçirip sizin için önem taşıyanları yedekleyebilirsiniz.

Oyun Skorlarını Saklayın

Son zamanlarda akıllı cihazlar üzerinde oyun oynayanların sayısı hayli fazla. Eğer siz de bir oyun meraklısı iseniz ve oyunlarınızda ileri seviyelere gelip yüksek skorlar elde ettiyseniz o halde bunları yeni telefonunuzda görmek istemeniz çok doğal. Bazı oyun siteleri, verilerinizi Apple ve Google tarafından sunulan hizmetler üzerinde saklar. Aksi bir durumda ise oyun geliştiricilerin destek sayfalarına göz atarak oyun seviyenizi ve skorlarınızı nasıl yeni cihazınıza entegre edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kayıtlı Uygulamaları İnceleyin

Yeni cihazınıza geçmeden önce eski telefonunuzda kullandığınız uygulamalara detaylı bir biçimde göz atın. Spotify gibi bazı ücretli uygulamalar destek verdiği cihaz sayısını kısıtlı tutar. Bu nedenle eski telefonunuzdaki uygulamaları iptal ederek veya tamamen kaldırarak yeni telefona geçiş sürecini rahat hale getirebilirsiniz. Örneğin Apple, Android marka cihazlara geçiş yapan kullanıcılara iMessage’ı devre dışı bırakmayı unutmamalarını önerir.

Siz de yukarıdaki önerileri dikkate alarak eski cihazınızdan yeni cihazınıza geçiş aşamasını sorunsuz hale getirebilir, veri güvenliğinizi güvence altına alabilirsiniz. Eğer buyback yöntemi ile eski telefonunuzu elden çıkarıp yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız GoPlus’ı tercih edebilirsiniz. Satmak istediğiniz cihaz için GoPlus üzerinden teklif alabilir, cihazınızı ister mağazaya ister kargoya teslim edebilir 24 saat içinde paranızı hesabınızda görebilirsiniz. En iyi fiyat teklifleri GoPlus’ta sizlerle!

GoPlus’ta telefonunuzu satarken her zaman en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle tüm ürün ve hizmetlerimizi Arena güvencesiyle gerçekleştiriyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir