Bilgi Bankası

Windows vs macOS İşletim Sistemi Farkları

Windows vs macOS İşletim Sistemi Farkları

Windows vs macOS İşletim Sistemi Farkları

Windows ve macOS işletim sistemleri günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer almaktadır. Her iki işletim sistemi de uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir ve birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Windows işletim sistemi, dünya genelinde bilgisayar kullanıcıları arasında en yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir. Farklı üreticiler tarafından üretilen bileşenler ile toplanmış bilgisayarlara kurulabildiği gibi doğrudan üreticiler tarafından hazır olarak sunulan masaüstü bilgisayar ve notebook modellerinde de ön yüklü olarak gelebilmektedir.

Apple tarafından üretilen Mac, Macbook, iMac ve Mac Studio gibi bilgisayarlarda ise işletim sistemi olarak macOS kullanılmaktadır.

Bilgisayar seçiminde bu işletim sistemleri arasında kararsız kalabilir ve hangi işletim sistemi ve ekosisteminin daha iyi olduğu hakkında derin düşüncelere dalabilirsiniz. Yeni bir bilgisayar almak istiyor ancak hangi işletim sistemi ve ekosistemi seçeceğiniz konusunda kararsızsanız bu makaleyi sizler için yazdık!

Teknoloji dünyasındaki en popüler dizüstü bilgisayar işletim sistemleri Apple’ın macOS’u ve Microsoft’un Windows’u olarak bilinir. Peki hangisi size en uygun?

Donanım

İlk ve en önemli fark, macOS yalnızca Apple markalı bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için mevcuttur. Bu nedenle, Apple MacBook, iMac, Mac mini, Mac Studio ve Mac Pro serileri ile sınırlıdır. Öte yandan, Microsoft Windows, Surface serisi dahil olmak üzere birçok farklı bilgisayarda kullanılabilir. Farklı üreticiler tarafından üretilen farklı şekil ve boyutlardaki bilgisayarlarda ön yüklü olabileceği gibi daha sonradan da lisanslı olarak satın alınarak kurulabilir.

Hangisinin sizin için doğru olduğunu seçmek, ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Eğer Apple ekosistemine bağlıysanız ve kaliteli bir tasarım, güvenlik ve stabilite istiyorsanız, macOS sizin için doğru tercih olabilir. Ancak, Windows’ta daha geniş bir yazılım ve oyun seçeneği sunulurken, farklı fiyat aralıklarında birçok farklı bilgisayar seçeneği de mevcuttur.

Donanım konusundaki fark elbette bununla sınırlı değil. Apple donanıma göre yazılım üretir ancak Windows’ta yazılım yayınlanır ve üreticiler bu yazılıma uygun donanım üretir. Bu da donanım uyumluluğu konusunda macOS’a artı puan kazandırıyor.

Windows işletim sisteminin artı puanı ise donanım çeşitliliğinden geliyor. Windows işletim sistemine uyumlu parça gamı oldukça geniş bir spektrumdadır. Binlerce depolama, işlemci, grafik birimi ve anakart modellerinden tercihlerde bulunabilirsiniz.

Maliyet

Apple resmi web sitesine göre Nisan 2023 itibariyle satışta olan Mac modeli sayısı, ekran boyutu seçeneklerini dikkate almadığımızda 6’dır.

Apple Mac Çeşitleri

Örneğin MacBook Air ve MacBook Pro, Windows 11 işletim sistemli dizüstü bilgisayarların sunabileceği kadar geniş bir seçenek ve özelleştirme yelpazesine sahip değil. Günlük kullanım, grafik dizaynı ya da profesyonel video üretimi için tercihlerde bulunabilirsiniz. Temelde bu 3 kullanım amacının dışında ara model seçeneği oldukça sınırlı. Dolayısıyla günlük kullanım için alacağınız bir bilgisayarda günlük kullanımın üzerinde performans verecek bir işlemciye ya da ekrana da sahip olursunuz.

Bununla birlikte, Windows dizüstü bilgisayarlar için seçenekler oldukça geniştir ve her kullanıcının ihtiyacına göre bir şeyler bulmak mümkün. Tablet şeklindeki oyun bilgisayarlarından, hafif ve taşınabilir dizüstü bilgisayarlara, büyük ekranlı güçlü cihazlara kadar pek çok seçenek mevcut. Fiyatlar da oldukça değişkendir. Bu nedenle bütçenize uygun bir seçenek bulmak sizin için daha kolay olabilir.

Uygulamalar

Apple macOS işletim sistemi, uygulama stabilitesi konusunda uzun yıllardır rakibi Windows’un önünde gözüküyor. Windows ise rakibi macOS karşısında uygulama sayısı konusunda oldukça avantajlı.

Apple her macOS (ve hatta iOS, iPadOS) sürümü lansmanında ünlü yazılım üreticilerine de yer vermektedir. Lansmanlar ve bazı testler, çeşitli uygulamaların macOS işletim sisteminde, eş değer donanıma sahip Windows bilgisayardan daha hızlı çalıştığını göstermektedir. Windows ise genellikle uyumlu olan uygulama ve yazılım sayısıyla öne çıkıyor.

Her iki işletim sisteminde de çeşitli uygulamalar ön yüklü ve ücretsiz olarak gelmekte.

Mac’in yanında ücretsiz olarak sunulan uygulamalar, diğer üreticilerin sağlayamadığı bir avantajdır. Örneğin: Video yapmak ve düzenlemek için iMovie gibi uygulamalar ücretsiz olarak sunulur.

Windows için de bazı ücretsiz uygulamalar mevcuttur. Ancak, bu uygulamaları sizin bulmanız gerekebilir.

Ünlü uygulamaların çoğu hem macOS hem de Windows için mevcuttur. Adobe Photoshop veya Microsoft Office gibi uygulamalar, her iki platformda da kullanılabilir. Ancak, bazı belirli uygulamaların sadece Windows’ta mevcut olduğunu unutmamak gerekir.

Güvenlik ve Emniyet

Hem Mac hem de Windows bilgisayarlar, çocukların internet kullanımını kontrol altında tutmak için gelişmiş ebeveyn denetimlerine sahiptir. Bu denetimler, çocukların zararlı içeriklerle karşılaşma riskini en aza indirirken aynı zamanda belirli web sitelerine veya uygulamalara erişimi de sınırlayabilir.

Arayüz

Pencere kullanımı konusunda Windows Gezgini ile Finder arasında Windows daha kullanışlı gösterilirken, ayarlar gibi diğer arayüzlerde de Apple önde gösterilebiliyor. Burada tercih tamamen sizin.

Ekosistem

Günümüzde vazgeçilmez bir araç haline gelen bilgisayarlar, iş hayatından kişisel kullanıma kadar pek çok alanda vazgeçilmez bir araç haline geldi. Ancak bilgisayar seçerken, sadece teknik özelliklere değil aynı zamanda ekosistem ve kullanıcı deneyimi gibi faktörlere de dikkat etmek gerekir.

Apple ekosistemi, farklı cihazlar arasındaki entegrasyonu ile öne çıkar. Mac’inizde başlattığınız bir belgeyi iPhone’unuzda açarak veya iPad’inizde devam ettirerek işlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bu entegrasyon, özellikle iş dünyasında çok değerli bir özelliktir.

Apple ekosistemi hakkında daha fazla bilgi için https://goplus.com.tr/tek-marka-apple-ekosistemi-nedir/makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Windows ise ekosistemden çok diğer donanımlarla uyumluluğu destekliyor. Android telefonlar, bluetooth cihazlar ve çok daha fazlasıyla -genellikle- uyumlu olarak çalışır.

Oyun

İş oyuna geldiğinde Windows işletim sistemi çok öne geçiyor! Apple’ın işletim sistemi macOS üzerinde Apple Arcade üyeliği ile birbirinden eğlenceli oyunları oynayabilirsiniz. Ancak yüksek performans gerektiren Cyberpunk 2077, GTA V, Counter Strike: Global Offensive, League of Legends ve Fifa 2023 gibi oyunları oynamak istediğinizde adresiniz Windows olacaktır.

Özetlemek gerekirse Apple stabilite, yazılım-donanım uyumluluğu, güncelleştirmeler, güvenlik ve ekosistem açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

Ancak Apple’ın sınırladığı alandan çıkmak istiyorsanız; yani oyunları kaldıracak bir bilgisayara, geniş depolama alanlarına, sunucu/uzak masaüstü gibi çözümlere ya da ekonomik bir sisteme ihtiyacınız varsa Windows işletim sistemi kesinlikle daha iyi bir tercih olacaktır.

Bir bilgisayar satın alırken, sadece teknik özellikleri değil aynı zamanda ekosistem ve kullanıcı deneyimi gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Her iki işletim sistemi de kendine özgü avantajlar sunar ve tercih edilen işletim sistemi, kullanıcının ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Hangi işletim sisteminin tercih edileceği, kullanıcının ihtiyaçlarına, bütçesine ve beklentilerine göre belirlenmelidir. Bu sebeple, doğru kararı vermek için ihtiyaçlarınızı belirleyin ve hem Mac hem de Windows bilgisayarların sunduğu özellikleri göz önünde bulundurun. En doğru kararı vererek, bilgisayar kullanımınızı daha verimli ve keyifli hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir