Bilgi Bankası

Verilerimi Yeni Telefona Nasıl Aktarabilirim?

Telefon Yenileme

Akıllı cep telefonları eski nesil cihazlardan daha fazla bilgi ve veri depolama kabiliyetine sahiptir. Şifreler, fotoğraflar, kişiler ve uygulama verileri gibi birçok farklı bilgiyi hafızasında saklar. Kullanıcılar eski telefondaki verilerin kolay yollar ile cihazlar arası aktarıldığını bilmediği için yeni telefon alırken bu noktada çekince duyabilir. Oysaki aynı marka ya da farklı cihazlar arasında veri aktarımını sağlayan uygulama ve yazılımlar bunun için geliştirilmiştir.

Telefonlar arası veri aktarımı nasıl yapılır? Hangi uygulamalar gereklidir? Telefon yenileme işlemi sonrası veri aktarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Tüm soruların cevabı için detaylara göz atabilirsiniz.

iPhone Telefonlar Arası Veri Aktarma

Apple, iPhone veriler nasıl aktarılır? sorusuna yanıt olarak yıllardır iCloud hesabını kullanıcılarına sunar. Telefonlar arası veri aktarımı için oldukça gelişmiş seçeneklere sahiptir. iPhone veri aktarma için sırasıyla aşağıdaki işlemler uygulanır:

  • Öncelikle eski iPhone cihazdan Apple Watch eşleşmesi kaldırılarak yeni cihaza bağlamak için hazır hale getirilir. Hızlı Başlangıç, iCloud ve iTunes veya Finder ile yedekleme için şifre ve kullanıcı adlarınızı hazır bulundurun.
  • Hızlı Başlangıç ile veri aktarımı: Yeni ve eski iPhone cihaz açık halde yan yana yerleştirilir ve iki cihaz da internete bağlı tutulur. Yeni aygıtı açtığınız anda karşınıza çıkan yönergeleri izleyerek öteki cihazdan gerekli izinleri verin. Aktarım bitene kadar cihazları prizde tutun ve yerinden kıpırdatmayın.
  • iCloud ile veri aktarımı: Eski cihazda iCloud yedeklemesinin güncelliğini kontrol edin. Yeni cihazda kullandığınız iCloud hesabına aynı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak arka planda verilerinizi indirin. Verilerin eksiksiz inmesi için eski cihazda tüm iCloud yedeklemelerinin açık olduğunu ayarlar kısmından kontrol edin.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarma

Android veri aktarma işlemi için Google hesabınızı kullanabilirsiniz. Verileriniz Google tarafından sunulan bulut depolama miktarından fazla ise ekstra yöntemler kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler tüm Android cihazlar için uygulanabilir:

  • Google ile veri aktarımı: Öncelikle ayarlardan hangi verilerin yedekleneceğine izin verin ve son yedekleme tarihini kontrol edin. Cihazda Android Ayarları / Hesaplar – Ayarlar/ Gelişmiş / Hesap ekle seçenekleri ile Google hesabı oluşturabilirsiniz. Kişiler, Gmail, Takvim gibi farklı seçenekleri senkronize edin. Sağ üst köşedeki üç noktadan Daha Fazla / Şimdi Senkronize Et seçeneği ile verileri bulut sunucusuna yükleyebilirsiniz. Yeni cihazdan aynı Google hesabına giriş yaptığınız zaman arka planda veriler otomatik olarak indirilir.
  • Google Veri Kopyalama (Android 4,0 ve sonraki sürümler): Taps & Go özelliği ile verileri kopyalayabilirsiniz. İki cihazda NFC, güç ve kilit açık tutulur. Yeni cihazda kurulum başlatılır ve telefonlar üst üste konur. Eski telefonda Dokun / Devam Et / Tamam seçilerek kilit açılır. Yeni cihazda Google hesabı açılır ve izinler verilir. Duyulan ses ardından transfer başlar ve tamamlandığında tüm uygulamalar aktarılır.
  • Bilgisayar Kullanmak: Fotoğraf, video, film ve müziklerin aktarımı için hafıza kartı ya da bilgisayar kullanabilirsiniz. Veriler hafıza kartında ise yeni telefona takıldığı zaman anında çalışır. Eski cihazdan USB kablo ile verileri bilgisayara oradan yeni cihaza da yükleyebilirsiniz.

Android ile iPhone Arası Veri Aktarma Uygulamaları

Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar arasında veri aktarımı için Google yedeklemesinin yanı sıra şu uygulamaları kullanabilirsiniz:

iOS’a Taşı: İki cihazda internete ve güç kaynağına bağlı olmalıdır. İki cihaz açık halde yan yana yerleştirilir. Yeni iPhone cihazda Hızlı Başlangıç / El ile Ayarla seçerek yönergeleri takip edin. Uygulamalar ve Veriler /  Android’deki Verileri Taşı adımlarına dokunun ve İOS’a Taşı uygulamasını açın. Uygulama yoksa iPhone ekranındaki QR kod ile Android kamerası ile uygulamayı indirebilirsiniz. Ardından gelen kodu kullanarak hangi içeriklerin aktarılacağını seçip işlemi tamamlayabilirsiniz.

Huawei Phone Clone: Android ve İOS cihazlardan Huawei cep telefonuna kolay veri aktarabilirsiniz. Huawei veri aktarma uygulaması sadece yeni telefon Huawei ise çalışır. Eski ve yeni cihazlar Phone Clone uygulamasını yükleyin. Yeni telefonda uygulamayı açarak işletim sistemi ve yeni telefon seçeneğine tıklayın. Eski telefonda da aynı uygulamayı yapın. Yeni telefondaki QR kodu eski cihazın kamerası ile okutarak bağlantı kurun ve verileri aktarın.

Siz de buyback telefon kampanyaları ile GoPlus’tan eski cihazınızı satıp yeni bir cihaza sahip olmayı planlıyorsanız, verilerinizi kolay yoldan aktarabilirsiniz. GoPlus, diğer telefon alan yerler arasından kalite ve Arena güvencesiyle sıyrılan bir platformdur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir