Bilgi Bankası

Telefonunuzu Satmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cihazımı Nasıl Satabilirim

Teknolojinin sürekli yenilenmesiyle pek çok teknoloji tutkunu mevcut telefonunu satarak yeni bir akıllı cihaz arayışına girer. Aynı zamanda dev teknoloji markalarının en yeni modelleri de güncel özellikleri ile kullanıcıları cezbeder. Tüm bunlar ise hem yeni telefon satın alımına hem de yenilenmiş telefon satışına olan talebi her geçen gün artırır. Tüm bu satış işlemlerinde kullanıcıların kişisel güvenliğini korumaya yönelik adımlar ise en önemli detaylardan. Peki, cihazları satmadan önce neler yapmanız gerek? İşte telefonunuzu yenilemeden önce dikkat edilmesi gerekenler…

Cihazınızı Yedeklemekle İşe Başlayın

Telefonunu satmak isteyen bir kullanıcının ilk olarak mevcut verilerini yedeklemesi gerekir. Cihaz yedekleme işlemi hem güncel verilerinizi güvenli bir şekilde muhafaza etmenize yardım eder hem de yeni cihazınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde kurmanıza imkân tanır. Eğer iPhone kullanıcısı iseniz Ayarlar kısmından iCloud’a girip Depolama ve Yedekleme seçeneğine tıklayarak verilerinizi bulut sisteme kolayca aktarabilirsiniz. Android tabanlı bir cihaza sahipseniz verileri bilgisayarınıza aktarmak için USB kablo kullanabilir, Google Drive hesabınıza yedekleyebilir ya da hâlihazırda Android cihazlar için geliştirilmiş veri yedekleme uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Hesaplarınızı Devre Dışı Bıraktığınızdan Emin Olun

Verilerinizi başarılı bir şekilde yedekledikten sonra, sıra hesaplarınızı devre dışı bırakma işleminde. Böylece telefonunuzu satın alacak olan kişi, kendi kişisel bilgileriyle telefonu kolayca etkinleştirebilir. Eğer iOS 7 ve üstü modelde bir telefonu satmayı planlıyorsanız cihazınızdaki etkinleştirme kilidinin kapalı olduğundan emin olun. Cihazınızı yedekleme işlemi sonrasında hem iTunes hem de iCloud’a kaydedin. Daha sonra ise cihazınızdaki tüm içeriği silin. Eğer Android kullanıcısı iseniz cihazınızı sıfırlamadan önce Google hesabında bulunan Hesabı Kaldır seçeneğine tıklayarak hesaplarınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Her zaman tüm akıllı cihazlar için en garanti yol “Fabrika Ayarlarına Dön” seçeneğidir.

Verileri Silmeden Önce Şifreleyin

Kullanıcı verilerinin erişilebilirliğini ortadan kaldırmak için cihazlarda bulunan verileri silmeden önce şifrelemek şart. iPhone kullanıcıları verileri varsayılan olarak, Android kullanıcıları ise manuel şifreleme olanağına sahip. Cihaz sahipleri, şifreleme özelliğini sırasıyla Ayarlar> Güvenlik> Cihazı Şifrele seçeneklerine dokunarak gerçekleştirebilir. İşlem tamamlandıktan sonra verilere sizin dışınızdaki kişilerin erişimi tamamen engellenir.

Cihazınızdan SIM ve SD Kartları Çıkarmayı Unutmayın

Cihazda bulunan e-posta adresleri, fotoğraflar, telefon numaraları ve diğer kişisel bilgiler SIM ve SD kartlarda saklanır. Telefonunuzu satmadan önce SIM ve SD kartları çıkararak bilgilerinize erişimi engelleyebilirsiniz. Öte yandan SD kartlı bir cihazı satıp karta artık ihtiyacınız olmadığını düşünürseniz o zaman SD kartı cihazdan çıkararak dilerseniz kartı da satışa dâhil edebilirsiniz.

Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Döndürün

Telefondaki dosyaları silme işlemi sanılanın aksine verileri tamamen silmez, sadece dosyaların boş olarak işaretlenmesine neden olur. Cihazınızın tamamen sıfırlanması için telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. iPhone kullanıcısı iseniz sırasıyla Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği Sil adımlarını kolayca takip edebilir, Android cihazınız varsa sırasıyla Ayarlar> Sistem>Sıfırlama>Telefonu Sıfırla adımları ile cihazınızı sıfır hale getirebilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları başarı ile gerçekleştirdikten sonra cihazınızı iyi bir şekilde temizleyerek varsa kulaklık, şarj ve diğer aksesuarları kutusuna koyabilir ve telefonunuzu satışa hazır hale getirebilirsiniz.

GoPlus, kalitesi ve Arena güvencesi ile telefon alan yerler arasında öne çıkan bir platformdur. Telefonunuzu satmanızı kolaylaştırmak istiyoruz. Bu yüzden çeşitli ödeme seçenekleri, hızlı ödeme ve ücretsiz kargo sunuyoruz.

GoPlus, sürdürülebilir ekonomiyi destekleyen, cihazlarınızı değer kaybına uğratmadan güvenle satabileceğiniz veya yeni cihazlarla takas edebileceğiniz alanında öncü bir platformdur. Siz de sahip olduğunuz akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saat gibi elektronik cihazlarınızı en doğru fiyat ile satmakiçin güvenilir telefon alma hizmeti sunan GoPlus’tan teklif alabilir, tüm işlemlerinizi hem hızlı hem de güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir