Bilgi Bankası

Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Ekran Boyutları Hangileridir?

Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Ekran Boyutları Hangileridir?

Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Ekran Boyutları Hangileridir?

Yaşam tarzınız aslında telefon tercihlerinizi de etkiliyor. Peki bu nasıl mı oluyor? Günlük ihtiyaçlarınız, rutininiz, mesleğiniz ve daha birçok şey telefon tercihinizi etkileyebilir. En çok etkilenen özelliklerden biri de telefonun ekran boyutudur. Bu yazı içerisinde telefonlarda ekran boyutlarını sınıflandıracağız ve model önerileri sunacağız.

Yaşam Tarzına Göre Telefon Seçimi

Telefonunuzun sahip olduğu dış özelliklerden yola çıkarak bir kişi sizin yaşam tarzınız hakkında fikir sahibi olabilir. Bu bileşenlerden bir tanesi telefon boyutunuz olabilir.

Günümüzde farklı telefon boyutlarına ihtiyaç duyulması, teknolojideki ilerlemeler ve insanların yaşam tarzlarındaki değişimler sebebi ile olmuştur. Öncelikle, telefonların kullanım amacı zaman içinde değişti. Henüz ilk telefonlar satışa sunulduğu zamanlarda bu telefonlar ile yapabileceğimiz işlem sayısı çok sınırlıydı ve sadece arama yapmak ya da mesaj göndermek için kullanılmaktaydı. Günümüz teknolojisi ile üretilen telefonlar için arama yapmak, mesaj göndermek bir yenilik değil sadece bir gereklilik! Bunlara ek olarak internete erişim sağlama, oyun oynama, film izleme gibi işlemler olduğu için daha büyük ekran boyutlarına ihtiyaç duyuluyor.

Ayrıca, günümüz şartlarında insanlar sosyal medya hesaplarını kullanmak, toplantılara katılmak, maillerini göndermek, yemek tarifi izlemek ve eğlenmek için daha fazla mobil cihaza ihtiyaç duyuyorlar. Tüm bunlar da günlük yaşam ihtiyaçlarında daha büyük ekran boyutlarına olan ihtiyacı artırmaktadır. Örneğin, iş insanı olduğunuzu hayal edin; her sabah e-postalarınızı kontrol etmek, sunumlarınızı gözden geçirmek veya veri analizi yapmak için daha büyük bir ekran boyutuna ihtiyaç duyabilirsiniz. Ya da telefonunu aracında navigasyon amacıyla sık kullanan bir insan için, manyetik olarak orta konsola tutturulduğunda ekranın görünebilmesi için büyük ekranlı bir telefon gereklidir.

İhtiyaçların yanı sıra insanların el ve parmak boyutları da farklı olduğundan, bazı insanlar daha küçük ekran boyutlarına tercih ederken, bazıları daha büyük ekran boyutlarına ihtiyaç duyabilirler. Örneğin eli görece daha küçük insanlar iPhone’larda “Mini” modelleri tercih ederken, ihtiyaçlarına uygun özellikleri sağlasa da “Pro Max” modelleri tercih edemezler.

Bunlar gibi nedenlerle, farklı ekran boyutları üretilir ve çeşitli seçenekler sunulur.

Telefon Ekranı Boyutlarının Sınıflandırılması

Telefon ekran boyutları, genellikle inç cinsinden ifade edilir. Ancak, yükseklik ve genişlik boyutlarına ek olarak, ekranın çözünürlüğü ve piksel yoğunluğu da önemli faktörlerdir. Aynı çözünürlük küçük, orta ve büyük ekranlarda sunulduğunda; küçük ekranlı olan telefon berrak bir görüntüye sahip olurken, büyük boyutlu ekrana sahip telefonda pikselleşmeler daha belirgin hale gelecektir. Bu yoğunluk pixel per inch yani PPI olarak ifade edilir. PPI sayısı ne kadar büyükse o kadar net bir görüntü elde edilir. Daha düşük sayılarda ise inç başına düşen noktalar sayılabilecek kadar azalır.

Telefon ekran boyutlarının sınıflandırılması konusunda bir standart olmayıp, genel olarak küçük, orta ve büyük olarak adlandırılabilirler. Biz de sizlere belirli ekran boyutlarını yaklaşık inç değerleriyle birlikte sınıflandırıp örnekledik.

Küçük Ekranlı Telefonlar

Genel olarak, 4.7 inç veya daha küçük ekran boyutları “küçük ekran” olarak kabul edilir. Bu boyuttaki telefonlar, tek elle kullanım için daha uygun olabilir ve cebinizde daha az yer kaplar. Ancak, ekranın küçük boyutu, görüntülerin daha küçük ve detayların daha az net olması gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir.

Bu ekran boyutuna sahip modeller tuşların ortadan kalkmasıyla beraber epey azaldı. Güncel modeller içerisinde aşağıdaki telefon, küçük ekranlı telefonlara örnek olarak verilebilir.

Apple iPhone SE (2022)

Tek kameraya sahip son nesil iPhone SE, 4.7 inç Retina HD ekranı ve 326 PPI yoğunlukta 1334×750 piksel çözünürlük sunmakta. Bu küçük sayılabilecek ekranın arkasında, iPhone 13’te de bulunan 2 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip A15 Bionic işlemci bulunmakta.

Orta Boy Ekranlı Telefonlar

4.7 inç ile 6.2 inç arasındaki ekran boyutları genellikle “orta boy” olarak kabul edilir. Ekran boyutları arasında en çok tercih edilen boyuttur. Popüler telefonlar arasında bulunan iPhone 11, 12, 13 ve 14 modelleri ile Galaxy S22 ve S23 gibi modeller 6.1 inç boyut ile standartlaşmışlardır.

Apple iPhone 14

2022 son çeyrekte duyurulan ve 2023 yılında halen en çok satan modellerden birisi olan iPhone 14, 800 nit maksimum ekran parlaklığına sahip HDR özellikli Süper Retina XDR ekranlarıyla herkesi büyüledi. 6.1 inç ekran boyutuna sahip telefonun ekran yoğunluğu ise 460 ppi.

Samsung Galaxy S23

Samsung’un 6.1 inç ekran boyutuna sahip son nesil Galaxy S serisi telefonun aynı zamanda uyarlanabilir 120 Hz ekran paneli bulunmakta.

Büyük Ekranlı Telefonlar

6.2 inç ile 6.9 inç arasındaki ekran boyutları genellikle “büyük ekran” olarak kabul edilir. Bu boyuttaki telefonlar, daha büyük görüntü ve metinlerin rahatça görüntülenmesine olanak tanıyarak, kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunabilirler. Bununla birlikte, bu boyuttaki telefonlar ile yukarıda da belirttiğimiz gibi e-posta kontrolü yapmak, video izlemek gibi faaliyetleri rahatça yapabilirsiniz. Ancak genellikle daha büyük ve daha ağır olduğu için, tek elle kullanımı zorlaştırabilir ve cepte taşımak için daha az uygun olabilir.

6.2 inç ile 6.9 inç arasındaki ekranlara genellikle amiral gemisi telefonların “Plus” modellerinde rastlıyoruz. Örneğin 6.1 inç ekrana sahip iPhone 14’ün Plus modeli ise 6.7 inç ekrana sahip. Yine 6.1 inç ekrana sahip Galaxy S23’ün Ultra modeli ise 6.8 inç boyuttaki ekranıyla geliyor.

Aşağıdaki telefonlar büyük ekranlı telefonlara örnek olarak gösterilebilir.

iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone ailesinde bu yazının yazıldığı tarih itibariyle en güçlü iPhone modeli olan iPhone 14 Pro Max, 6.7 inç Super Retina XDR ekranını, Dynamic Island, hep açık ekran, 120 Hz’e kadar uyarlanabilir ProMotion teknolojisi, HDR ve tipik 1.000 nit parlaklıkla destekliyor.

Infinix Hot 12 6GB

Uygun fiyatıyla popüler olan telefon modellerinden Hot 12, 6.8 inç IPS ekranını 90Hz yenileme ve 180Hz dokunmatik örnekleme hızı ile destekliyor.

Dev Ekranlı Telefonlar

7.0 inç ve daha büyük tüm ekranlar dev ekranlar olarak sınıflandırılabilir. Daha çok bir tableti andırdıklarından dolayı Phablet olarak da adlandırılırlar. Genellikle katlanır telefonlarda bulunurlar. Katlanabilir ekranlarla ilgili daha fazla bilgi için bloğumuzda bulunan Katlanabilir Ekran Modelleri ve Özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Samsung Galaxy Z Fold 4

Açıldığında 7.6 inç ekrana sahip olan Fold serisinin son üyesi Fold 4, mükemmel kamera özellikleri ve üstün batarya performansı ile birlikte geliyor. Oyun oynamak ve dizi izlemek için tableti andıran devasa ekranından faydalanabilirsiniz.

Sizin İçin İdeal Ekran Boyutu Hangisi?

En ideal telefon ekran boyutları, kullanım tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak, 5.5 inç ile 6.5 inç arasındaki ekran boyutları, kullanıcılar arasında en popüler olanıdır. Zira birçok popüler telefonun da 6.1 inç ekrana sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu boyuttaki telefonlar, tek elle kullanılabilecek kadar küçük olabilir ve aynı zamanda daha büyük görüntüler ve metinler sunarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir