Bilgi Bankası

Tek Marka: Apple Ekosistemi Nedir?

Tek Marka: Apple Ekosistemi Nedir?

Apple, fark yaratan ürünlerle her zaman kullanıcılarının gözünde bir numaralı tercih olmuştur. Üstelik bu tercih telefondan tablete, saatten aksesuara kadar tüm ürün gamında kendisini hissettirmiştir. Apple ekosistemi de aslında bu fark ile ortaya çıkmış; diğer markaların aksine Apple sahibi kullanıcılar kullandıkları tüm elektronik ürünlerin tek bir markadan, yani Apple’dan oluşmasını istemiştir. Bu da birbiri ile iletişim halinde olan akıllı cihazlar topluluğunu ya da bilinen ismiyle Apple ekosistemini oluşturmuştur.

Think Different yani Farklı Düşün sloganı, Apple’ın ürünlerinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Teknoloji devrimlerine öncülük eden Apple, dünyaya ilk kullanıcı dostu hepsi bir arada (All in one) masaüstü bilgisayarı, yaşam biçimi haline gelen akıllı telefonu, her an her yerde bağlantıda kalmanızı sağlayan akıllı saati, not almak ya da resim çizmek gibi birbirinden farklı amaçlarla kullanılan tablet bilgisayarı, renkleri en doğru şekilde göstermeyi amaçlayan stüdyo kalitesindeki monitörü ve henüz ülkemizde tamamen kullanıma açılmamış olsa da başka diyarlarda ödeme alışkanlıklarını değiştiren dijital cüzdanı bizlere sunmuştur. Böylece Apple belirli bir pazarın lideri değil, her seferinde yaşam tarzının da yön vereni olmuştur.

Apple inovatif ve üretken kimliği ile rakiplerinden öne çıkmaktadır. Peki, Apple ekosisteminin  büyüme kaynağı nedir?

Son beş yılda Apple, dijital hizmetler, giyilebilir cihazlar (Apple Watch), akıllı ev ürünleri (Homepod ve Apple TV) gibi kategorilerde ürün yelpazesini önemli ölçüde çeşitlendirmiştir. Özel bir çip olan M1’in piyasaya sürülmesi, Apple’ın daha da ileri gidebileceğini göstermiş ve ekosistemin tanımını yazılım dünyasında da değiştirmiştir.

Apple ekosistemi; marka kimliği, cihazlar, donanım, işletim sistemleri, kullanıcı deneyimi, dijital hizmetler, yerel veya yetkilendirilmiş uygulamalar, e-mağaza ve App Store, UI yönergeleri, uygulama mimarisi gereksinimleri, güvenlik, SDK, bulut altyapısı, ödemeler mağazaları içerir.

Apple Ekosistemi Marka Kimliği

“Apple” markası, yeniliği, mükemmelliği ve stili temsil eden şirket için en değerli varlıktır.

Apple Ekosistemi Cihazlar ve Donanım

Apple, yalnızca diğer Apple ürünleriyle tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlanmış cihazlar üretiyor. Örneğin Apple Airpods ürünleri tüm Apple cihazlarla yüksek uyum ile çalışmaktadır. Macbook’unuzda dizi izlerken çalan iPhone’unuzdaki çağrıyı yine aynı kulaklık üzerinden yanıtlayabilir, çağrınız bitince hiçbir şey yapmadan dizinize devam edebilirsiniz.

Apple Ekosistemi İşletim Sistemi ve Uygulamalar

Apple, ürünleri için kusursuz deneyim sağlayan tescilli işletim sistemleri (iOS, macOS, watchOS, tvOS vb.) geliştirmiştir. App Store, uygulamaları indirebileceğiniz veya satın alabileceğiniz dijital pazar yeridir. Her uygulamanın App Store’da yayınlanmadan önce doğrulanması gerekiyor, bu doğrulama uygulamanın güvenli olduğunu ve Apple standartlarına uygun olduğunu garanti eder.

iCloud sayesinde tüm uygulamalarınızda şifre girmeden oturum açabilir, parolalarınızı cihazlar arasında paylaşabilir ve hatta notlarınızı iPhone, Macbook ve diğer akıllı Apple marka cihazlarınızda görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, iPhone’u telefon olarak satın almıyorsunuz, Apple deneyimine giriş yapmak için alıyorsunuz. Apple dünyasına bir kez girdikten sonra, o dünyanızdaki cihaz ağını Apple ile genişletiyor ve birbiriyle uyum içerisinde çalışan cihazlara sahip oluyorsunuz.

Siz de eski akıllı telefonunuzu, tabletinizi, bilgisayarınızı ve akıllı saatinizi GoPlus’a getirerek değerinde satabilir, Apple’ın ekosistemine en yeni ürünlerle giriş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir