Bilgi Bankası

Macbook’unuzu Yenileme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Macbook Yenileme

Apple’ın bilgisayar donanımı uzun süre dayansa da yine de bir noktada Mac’inize veda etmeniz gerekebilir. Bilgisayarınız ile ilgili sorun yaşadıysanız, yeni bir MacBook almanın zamanının gelip gelmediğini veya mevcut bilgisayarınızla biraz daha kalmanızın gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Macbook’unuzun yenileme vaktinin geldiğini bu yazıda anlayabileceksiniz!

Mac’inizin güncel olmadığını gösteren bazı önemli işaretlere bakalım. Bu sorunları nasıl çözebileceğinize ve ayrıca yeni bir Mac satın alma zamanının gelip gelmediğini değerlendirebilirsiniz.

Mac’lerin Kullanım Süresi Nedir?

Eski makinenizin değerlendirmesini yaparken veya yeni bir satın alma işleminin değerini düşünürken, MacBook’ların ve diğer Mac modellerinin ne kadar dayandığını merak edebilirsiniz.

Çeşitli faktörlere bağlı olduğundan, bir Mac’in kullanım ömrüne koyabileceğiniz kesin bir sayı yoktur. Mac’ini yalnızca ara sıra web’de gezinmek için kullanan biri, aynı makineyi tüm gün bilgisayarını çalıştıran ve video düzenleme gibi yüksek yoğunluklu görevler yapan birinden daha uzun süre kullanmaktan büyük olasılıkla kurtulabilir. Makinenizi ne kadar çok çalıştırırsanız veya tam yükte kullanırsanız, bileşenleriniz ömrünü o kadar hızlı tamamlar.

Genel olarak, öngörülemeyen herhangi bir donanım sorunu dışında, bir Mac’ten en az 10 yıllık sağlam bir ömür bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Şimdi Mac’inizin ömrünün sonuna geldiğine dair bazı işaretlere bakarak, yenileme kararını almanın vakti gelip gelmediğine bakalım.

1. macOS’un En Son Sürümünü Çalıştıramıyorsanız

Apple, her yılın son çeyreğinde yeni bir macOS sürümü yayınlar. Son birkaç yılın Mac modelleri onu çalıştırabilir. Bu, Mac’iniz en son macOS sürümüne güncellenemeyecek kadar eskiyse, Macbook yenileme vakti gelmiştir.

Bu makalenin yazıldığı tarihte, macOS Monterey (sürüm 12), macOS’un en son kararlı sürümüdür. Aşağıdaki Mac modelleri bu güncellemeyi alabilir:

2016 başı ve sonrasındaki MacBook modelleri

2015’in başı ve sonrası MacBook Air modelleri

2015’in başından itibaren ve daha yeni MacBook Pro modelleri

2015 sonu ve sonrası iMac modelleri

iMac Pro (2017)

2013 sonu ve sonraki Mac Pro modelleri

2014 sonu ve sonrasındaki Mac mini modelleri

Mac Studio (2022)

Bilgisayarınız bu listede yoksa, muhtemelen eski duruma geçmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu noktada artık herhangi bir tam macOS yükseltmesi alamayacak olsanız da bilgisayarınızı bir süre daha olduğu gibi kullanabileceksiniz.

Mac’iniz mevcut macOS sürümünüz için güvenlik güncellemelerini almaz ve üçüncü taraf yazılımlar çalışmayı durdur ise bu, yakında Mac’inizi yükseltmeyi düşünmeniz gerekeceği anlamına gelir.

2. Mac’inizde Boş Alan Yoksa

MacBook’unuzda 128 GB, hatta 256 GB’lık bir sürücünüz varsa, -muhtemelen- sürekli olarak daha fazla yer açmak için dosyalarla oynamanız gerekir. Bu, mümkün olduğunda Mac’inizde yer açmak veya muhtemelen harici bir sabit sürücü veya başka yöntemlerle Mac’inize daha fazla depolama alanı eklemek anlamına gelebilir.

Bir süreliğine az miktarda alanla başa çıkmak için bu geçici çözümleri kullanabilirsiniz. Ancak bunları yapmak istemediğinizde, yeni bir Mac’e yükseltme zamanı. Bunu yaptığınızda, gelecek yıllar için yeterli saklama alanı olan bir model seçebilirsiniz.

3. Mac’inizin Donanımı Yeterince Güçlü Değilse

Yeterli RAM’in olmaması, birçok uygulamayı aynı anda çalıştırmanızı engeller.Ayrıca, genel sistem performansının daha eski donanımlardan etkilendiğini fark edeceksiniz.

Yıllar içinde darbe alan bir diğer dahili bileşen, MacBook’lardaki pildir. Şarj edilebilir piller, “tükenmeden” önce yalnızca belirli sayıda döngüye sahiptir ve şarjı uzun süre tutmazlar. macOS, pilinizin ömrü dolmak üzereyken sizi uyarır ve siz de MacBook’unuzun döngü sayısını istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

4. Mac’inizde Büyük Donanım Hasarı Varsa

MacBook’unuzu değiştirmenizin bariz bir nedeni, ciddi olabilecek boyutta fiziksel hasar görmesidir. Düşürdünüz ve iç kısımlarına zarar verdiniz ya da ekranı bir parça parçanın üzerine çarparak kırdınız.

Bu gibi durumlarda, siz onu tamir ettirene veya değiştirene kadar bilgisayarınız kullanılamaz. Ve yukarıda tartışıldığı gibi, daha uzun süre dayanacak yeni bir makine almak varken eski ve hatta modası geçmiş bir makineye yüzlerce dolar yatırmak pek mantıklı değil.

Büyük bir donanım felaketi dışında, küçük sorunlardan oluşan uzun bir liste hızla büyük bir sorun haline gelebilir. Eski bir bilgisayar genellikle eski bir arabaya çok benzer. Düzgün kullanma yeteneğinizi etkilemezlerse birkaç garip sorunla yaşayabilirsiniz, ancak sonunda büyük bir şeyler ters gidecek ve onu düzeltmeye veya yükseltmeye karar vermeniz gerekecek.

5. Mac’iniz Sık Sık Yazılım Sorunları Yaşıyorsa

Eski bir Mac, yazılım sorunları aracılığıyla da kendini gösterebilir. Her şeyin yanıt vermediği sık sık işletim sistemi donmaları yaşayabilirsiniz. Diğer yaygın sorunlar arasında görsel hatalar ve rastgele kapanmalar yer alır.

Bunlarla karşılaştığınızda, yeterli boş alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü düşük disk alanı bu sorunlara katkıda bulunabilir. SMC ve PRAM sıfırlama işlemi sorunu çözmezse macOS’i yeniden yüklemeye geçin ve sorunlarınızın devam edip etmediğini görün.

Mac’inizi Ne Zaman Değiştirmeniz Gerekir?

Mac’lerin genel olarak ne kadar dayandığına ve MacBook veya iMac’inizi yükseltme zamanının geldiğine dair önemli işaretlere baktık. Kullanımınıza ve bilgi işlem gereksinimlerinize göre değişir, ancak Mac’lerin güvenilir bir üne sahip olmasının bir nedeni olduğu açıktır. Mac’inizin kullanım ömrünü tahmin etmek sizi daha bilinçli bir alıcı yapar.

Eski Macbook’unuzu Nereye Satabilirsiniz?

Cevap basit; tabi ki GoPlus’a! Cihaz Sat butonu ile sahip olduğunuz telefon, tablet ve akıllı saatinizin değerini öğrenebilir bütçenize en uygun şekilde elektronik eşyalarınızı yenileyebilirsiniz. Diğer sorularınız için iletişim sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir