Bilgi Bankası

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir? Hangi Telefonlarda Bulunur?

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir? Hangi Telefonlarda Bulunur?

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir? Hangi Telefonlarda Bulunur?

Günümüzde, kablosuz şarj teknolojisi hayatımızın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır ve özellikle akıllı telefonlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu teknoloji, telefonların şarj işlemini daha pratik ve kullanışlı hale getirirken aynı zamanda kablo karmaşasından kurtulma imkânı da sunmaktadır.

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir?

Kablosuz şarj, kablolara ihtiyaç duymadan (genellikle çok kısa mesafelerde) cihazların şarj edilmesini sağlayan bir teknolojidir. Kablosuz şarjın en büyük avantajı, cihazları takıp çıkarmak yerine sadece kablosuz şarj altlıklarına (padlerine) yerleştirerek daha hızlı ve kolay bir şekilde şarj edebilmenizdir. Ayrıca, kablolar olmadığı için daha düzenli ve estetik görünür.

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj teknolojisi, temelde elektromanyetik iletime dayanan bir teknolojidir.

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir?

  • Akıllı telefonunuzun içinde bakırdan yapılmış bir alıcı endüksiyon bobini bulunur.
  • Kablosuz şarj cihazı bir bakır verici bobin içerir.
  • Telefonunuzu şarj cihazına yerleştirdiğinizde, verici bobini, alıcının telefonun pili için elektriğe dönüştürdüğü bir elektromanyetik alan oluşturur. Bu süreç elektromanyetik indüksiyon olarak bilinir.

“Qi” Kablosuz Şarj Nedir?

Sadece telefonlarda değil; gaming mousepadlerde, akıllı saatlerde ve powerbanklerde görmeye alıştığımız Qi kablosuz şarj biçimi, Çince’de “enerji akışı” anlamına gelen “chee” olarak telaffuz edilen, en büyük ve en tanınmış teknoloji üreticileri tarafından benimsenen bir kablosuz şarj standardıdır.

Diğer kablosuz şarj teknolojileri ile aynı şekilde çalışır ancak artan popülaritesi sayesinde, rakiplerini hızla geride bırakarak evrensel bir standart haline gelmiştir.

Qi şarj standardı, iPhone 8 ve üstü Apple markalı cihazlarda, Samsung Galaxy S10 ve üstü Samsung markalı cihazlarda, Huawei, Oppo ve bunun gibi en son akıllı telefon modelleri ile zaten uyumludur. Daha yeni modeller piyasaya çıktıkça, bunlar da yerleşik bir Qi kablosuz şarj işlevine sahip olacaklardır.

Qi şarj standardına sahip şarj ediciler ise birçok popüler aksesuar markası tarafından hali hazırda üretilirken, bazı gaming ürün üretimi yapan markalar tarafından da benimsenmiştir. Örneğin Qi şarj etme teknolojisine sahip mousepadler mevcuttur.

Hangi Akıllı Telefonlar Kablosuz Şarj ile Uyumludur?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere birçok akıllı telefon artık kablosuz şarj özelliği ile geliyor. En son iPhone modelleri (iPhone 8, iPhone X, iPhone XS, iPhone XR ve sonraki modeller), Samsung Galaxy S10 ve sonrası modeller, Google Pixel 3 ve sonrası modeller, OnePlus 8 ve sonrası modeller, LG G7 ThinQ ve sonrası modeller, Huawei P30 ve sonrası modeller, Motorola Moto Z ve sonrası modeller kablosuz şarj özelliğine sahip olan bazı popüler telefon modelleridir.

Kablosuz Şarjlar ile Telefonlarınız Aynı Marka mı Olmak Zorundadır?

Eğer akıllı telefonunuz kablosuz şarj özelliğine sahipse ve aynı kablosuz şarj standardını destekliyorsa (örneğin Qi), herhangi bir kablosuz şarj cihazını kullanabilirsiniz. Bu, aynı üretici tarafından yapılmış olmalarını gerektirmemektedir. Örneğin, bir iPhone kullanarak bir Samsung kablosuz şarj cihazını da kullanabilirsiniz. Ancak garanti dışı kalabilme durumları ile karşılaşmamak için kullanım kılavuzunuza ya da üreticinize danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kablosuz Şarj Teknolojisi, Telefonunuzun Pili için Kötü Müdür?

Tüm şarj edilebilir piller belirli sayıda şarj döngüsünden sonra performans kaybına uğrarlar. Bir şarj döngüsü, pilin tamamen şarj edildikten sonra tamamen boşalması veya kısmen şarj edilip aynı miktarda boşaltılması (örneğin %50’ye kadar şarj edildikten sonra %50 oranında kullanım) durumunda oluşur.

Kablosuz şarj, bu şarj döngülerinin sayısını arttırdığı için eleştirilir. Kablolu şarjda, telefonunuzu şarj eden kablo güç sağlar. Ancak kablosuz şarjda tüm güç pilden gelir ve şarj cihazı sadece şarjı tamamlar. Bu nedenle, pil kablosuz şarjda daha hızlı eskiyebilir. Bu konu markadan markaya değişiklik göstermekle birlikte, cihazınızın kullanım kılavuzunu incelemenizi ya da üretici ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Kablosuz Şarj Teknolojisinin Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Avantajlar

  • Kablolarda daha az aşınma ve yıpranma sağlar,
  • Daha temiz bir masaüstü görünümü sağlar,
  • iPhone’larda kulaklık bağlantı noktasını boşaltır.

Dezavantajlar

  • Elektrik kullanımı açısından daha az verimli olabilir,
  • Şarj sırasında telefonunuzu hareket ettiremezsiniz,
  • Telefon kılıfı ve araç mıknatısı gibi aksesuarlar ile çalışmayabilir,
  • Daha hızlı şarj döngüsüne neden olabilir.

Kablosuz şarj teknolojisi akıllı telefonlar için oldukça kullanışlı bir özellik haline gelmiştir. Kablosuz şarj cihazları, telefonunuzu şarj etmek için kullanışlı, hızlı ve kablolardan kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, telefonunuzu şarj etmek için sadece kablosuz şarj cihazına koymak yeterlidir, böylece şarj etmek için özel bir kabloya ihtiyacınız olmaz. Teknolojinin sürekli gelişimiyle birlikte, kablosuz şarjın avantajları dezavantajlarından daha fazla olabilir ve yakın gelecekte kablosuz şarj daha da yaygınlaşabilir.

Yakın gelecekte kablosuz şarj mesafesinin daha da artması öngörülüyor. Eğer metrelerce mesafeden bir kablosuz adaptör aracılığıyla cihazlarımızı şarj edebilir hale gelirsek, hayatımızdan kabloları tamamen çıkarabileceğiz.

Bir yanıt yazın