Bilgi Bankası

Apple iPhone 14 ve Apple iPhone 13 Farkları Nelerdir?

Telefon Veri Silme

Tasarım ve işlevsel özellikleriyle oldukça ilgi gören iPhone serisi kullanıcılarını memnun edecek yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Tasarım açısından kullanıcılardan tam not alan iPhone 13 ve iPhone 14 kameraları, işletim sistemleri, özelleştirilmiş çipleri sayesinde daha hızlı kullanım ve pratiklik sunmayı başarıyor. Ancak her yeni modelden sonra kullanıcıların aklına bazı sorular takılıyor. iPhone 14, bir önceki modele göre ne gibi farklılıklar içeriyor? Tasarımdan kameraya, pil ömründen renk paletine kadar neler değişti?, iPhone 13 ve 14 farkı neler? Gibi sorular en çok araştırılanlar arasında yer alır. Tüm bu soruların yanıtları için siz de iPhone 14 ve iPhone 13 arasında bulunan 5 temel farka göz atabilirsiniz.

1. iPhone 13 ve iPhone 14’ün Tasarım ve Boyut Farkı

Tasarım olarak her iki telefon da neredeyse aynı. Çünkü tasarım açısından, iPhone 14 hala alüminyum kasaya ve cam arka panele sahip. Yeni modelin köşeleri zamansız tasarıma sahip iPhone 13’ün köşelerinden biraz daha yuvarlak ancak bunu fark etmek oldukça zor.  Zor olsa da fark edilen birkaç değişiklik söz konusu. Örneğin, iPhone 14 artık biraz daha kalın. 0.15 milimetrelik bu artış önemsiz gibi görünür, ancak iPhone 13’ünüzün koruyucu kılıfı tam olarak uymayabilir.

iPhone 13 ve iPhone 14 boyutları arasındaki en büyük fark ise modeller arasında mevcut. 14 serisinin tanıtılmasıyla birlikte Apple artık Mini model sunmuyor, bunun yerine iPhone 14 Plus var. iPhone 14 Plus ise tüm seri ile aynı performansı gösterir, ancak fark olarak 6,7 inçlik bir ekrana sahip.

2. iPhone 13 ile 14 Arasındaki Kamera Farkı

Kamera açısından her iki telefon da net ve kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Konumu olarak aynı bırakılan kamera iPhone 14’te biraz geliştirilmiş görünüyor. Her ikisinde de ana kamera, ultra geniş açılı kamera ve özçekim kamerası (12 megapiksel) bulunur. Ancak yeni modelin geniş açılı lensi, (F1.9) diyafram açıklığı sayesinde makro çekimlerin daha da iyi görünmesini sağlar. Merceğin daha fazla ışık girmesine izin verir, böylece daha zayıf aydınlatma koşullarında da fotoğraf çekebilirsiniz.

Ayrıca yeni modelin ön kamerası daha iyi bir otomatik odaklama özelliğine sahip olduğundan fotoğrafları daha keskin hale getirir. iPhone 14’teki kamera yeniliği Fotonik Motor (Photonic Engine) olarak adlandırılır. Bu yepyeni fotoğraf tekniği, zorlu aydınlatma koşullarında bile daha iyi pozlanmış fotoğraflar sağlar.

3- iPhone 13 ve 14 Renk Seçenekleri

Apple iPhone 13 ile iPhone 14 arasındaki fark, renk seçenekleri konusunda daha da belirgin. Örneğin iPhone 13, yıldız ışığı (beyaz), gece yarısı (siyah), Product Red (kırmızı), mavi, pembe, yeşil olmak üzere 6 renk seçeneği sunarken iPhone 14’te yıldız ışığı (beyaz), gece yarısı (siyah), Product Red (kırmızı), mor, mavi olmak üzere sadece 5 adet renk seçeneği vardır.

4- iPhone 13 ve 14 Batarya Farkı

Apple, her sürümde en yeni iPhone’un bataryasını yükseltmeye devam ediyor. Ancak bu kez fark oldukça az. iPhone 14’te batarya kapasitesi 3279 mAh olarak güncellendi. Tüm serinin pil kapasiteleri ise şöyle; 14 Plus 4325 mAh, 14 Pro 3200 mAh, 14 Pro Max. ise 4323 mAh Küçük de olsa bu yükseltme, iPhone 14’ün tam dolu pille biraz daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bu şekilde videoları bir saat daha uzun süre izleyebilirsiniz.

5. iPhone 13 ve 14 Depolama Farkı

İki seride de depolama seçenekleri açısından bir fark bulunmuyor. Her iki model de 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçenekleriyle kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

6- Hangi iPhone Daha Hızlı?

iPhone 13 ve iPhone 14’ün performansı birbirine neredeyse denk. Her iki telefon da A15 Bionic çip tarafından desteklenir. Ancak iPhone 14’ün tanıtılmasıyla birlikte Apple, birkaç yenilik yaptığını açıkladı. Çünkü iPhone 14’ün çipi 13 ile aynı olsa da, 4 çekirdek yerine 5 çekirdekli versiyona yükseltti. Yalnızca iPhone 14 Pro (Max) en yeni çip olan A16 Bionic çip ile donatılmıştır. Daha belirgin fark ise iPhone 14, iPhone 13’ten daha fazla RAM’e, sahip olmasıdır. 6 GB RAM, iPhone 14’ün biraz daha hızlı olmasını ve uygulamalar arasında daha sorunsuz geçiş yapabilmenizi sağlar.

Siz de iPhone 13 ya da diğer eski telefonlarınızı iPhone 14 gibi başka bir modele yükseltmek isterseniz, GoPlus’ın sunduğu avantajlar sayesinde elinizdeki telefonu değerinden satabilirsiniz. Bununla birlikte GoPlus yenilenmiş telefonlarıyla sürdürülebilirliği ve 1 yıl garanti hizmetiyle kullanıcılarını destekler. Böylece ister sıfır ister yenilenmiş bir telefon olsun dilediğiniz modeli GoPlus’ın online ve pek çok lokasyonda bulunan mağazalarından seçebilirsiniz. GoPlus, cihazınız için en iyi fiyatları sunan, size anında ödeme yapan ve telefon alan yerler arasında Arena güvencesiyle sıyrılan bir platformdur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir